دوره 12، شماره 1 و 2 - ( تابستان 1384 )                   جلد 12 شماره 1 و 2 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Afshar M, Hami J, Jafarpour M, Taghi Zadeh B. Macroscopic study of teratogenic effects of long term consumption of acetaminophen before and during pregnancy in mice fetuses. J Birjand Univ Med Sci.. 2005; 12 (1 and 2) :9-15
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-37-fa.html
افشار محمد، حامی جواد، جعفرپور مختار، تقی زاده بابک. بررسی ماکروسکوپی اثرات تراتوژنیک مصرف طولانی مدت استامینوفن در زمان قبل و حین بارداری بر روی جنین موش. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1384; 12 (1 و 2) :9-15

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-37-fa.html


1- دانشیار گروه آموزشی علوم تشریحی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ، afshar_md@yahoo.com
2- کارشناس ارشد علوم تشریحی؛ عضو هیأت علمی گروه آموزشی علوم تشریحی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
3- استادیار گروه آموزشی علوم تشریحی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
4- دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
چکیده:   (14573 مشاهده)
زمینه و هدف: استامینوفن دارویی است که به طور معمول در طی تمام مراحل بارداری به عنوان ضد درد و پایین آورنده تب به کار می رود؛ در حالی که اطلاعات اندکی در مورد اثرات تراتوژنیک مصرف مزمن این دارو وجود دارد. این مطالعه به منظور تعیین اثرات تراتوژنیک مصرفطولانی این دارو، در زمان قبل و حین بارداری بر روی جنین های موش انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه تجربی، در شرایط استاندارد آزمایشگاه حیوانات 30 سر موش ماده از نژاد Balb/c در شش گروه تجربی 5) سر در هر گروه( دسته بندی شدند. حیوانات در سه گروه اول )تجربی (I، 2800 mg/day و سه گروه دوم )تجربی (II 5600 mg/day (در دو نوبت صبح و بعدازظهر) به ترتیب در زمانهای 10، 20 و 30 روز قبل از جفت گیری و 10 روز اول حاملگی به صورت گاواژ شربت استامینوفن دریافت نمودند. در مقابل، نمونه های شاهد در دو گروه I و II با همان تعداد و در زمانهای فوق به ترتیب نرمال سالین و ماده زمینه دارو را دریافت کردند. پس از جفت گیری در شرایط استاندارد و رویت پلاک واژنی زمان صفر حاملگی مشخص گردید. موش ها در روز هجدهم حاملگی سزارین شدند و جنین های جمع آوری شده، توسط استریومیکروسکوپ بررسی شدند. اطلاعات در جداول توزیع فراوانی درج و با استفاده از آزمونهای ANOVA و Tukey در سطح معنی داری P≤0.05 ارزیابی گردید.
یافته ها: مصرف طولانی مدت استامینوفن در مقادیر فوق و در زمانهای 20 و 30 روز قبل از حاملگی و 10 روز اول حاملگی باعث ناهنجاریهایی در اندام به صورت بد شکلی، کوتاهی و عدم تشکیل دست و غیر قرینگی در اندام ها شد. هموراژی و جذب جنینی نیز از دیگر موارد مشاهده شده بود. میزان بروز این ناهنجاریها با مقدار و مدت زمان مصرف استامینوفن رابطه مستقیم نشان داد.
نتیجه گیری: با توجه به نتایج این مطالعه، مصرف استامینوفن می تواند سبب ایجاد ناهنجاری در جنین موش شود. برای اثبات وجود این تاثیرات بر جنین انسان نیاز به مطالعه بیشتر وجود دارد و به مادران باردار توصیه می گردد از مصرف استامینوفن حداقل یک تا دو ماه قبل از حاملگی خودداری نمایند.
متن کامل [PDF 219 kb]   (2199 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: فارماكولوژي
دریافت: 1385/6/15 | پذیرش: 1394/12/20 | انتشار الکترونیک: 1394/12/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb