دوره 14، شماره 1 - ( بهار 1386 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Davari M, Heidari B, Shirzadeh E, Shakhs Emampour F. Evaluation of indication and related causes of keratoplasty during 2 years in Emam Reza and Vali-e-Asr hospitals of Birjand. J Birjand Univ Med Sci.. 2007; 14 (1) :9-15
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-129-fa.html
داوری محمدحسین، حیدری بهروز، شیرزاده ابراهیم، شخص امام پور فاطمه. بررسی اندیکاسیون های پیوند قرنیه و عوامل مرتبط با آن در بیمارستانهای شهر بیرجند. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1386; 14 (1) :9-15

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-129-fa.html


1- استادیار گروه آموزشی چشم پزشکی، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ، mhd_1337@yahoo.com
2- جراح و متخصص چشم‌پزشکی، عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
3- استادیار دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سبزوار
4- دانشجو کارورز بخش چشم بیمارستان ولی عصر (عج) دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
چکیده:   (17450 مشاهده)
زمینه و هدف: پیوند کامل قرنیه (Penetrating Keratoplasty: PK) درمان نهایی درصد قابل توجهی از بیماریهای قرنیه می باشد؛ از طرفی شایعترین پیوند بافتی انسان طی چهل سال اخیر محسوب می شود؛ به دلیل مطالعات نسبتا محدود منطقه ای در این زمینه در کشورمان و تغییر در اندیکاسیون های پیوند، مطالعه حاضر به منظور تعیین اندیکاسیون و نتایج کلینیکی حاصل از این عمل در شهر بیرجند انجام شد.
روش تحقیق: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی و مقطعی، پرونده تمام بیمارانی که در دو بیمارستان آموزشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند تحت عمل پیوند قرنیه قرار گرفته بودند (طی سالهای 81-1379) مورد بررسی و مطالعه قرار گرفت. از نظر سنی بیماران به دو گروه زیر 25 سال و بالای 25 سال تقسیم شدند؛ از نظر شغل نیز بیماران به سه گروه کشاورز و دامدار، مشاغل سخت شهری (کارگر، صنعتگر)، مشاغل آسان شهری (کارمند، راننده، خانه دار و محصل) طبقه بندی شدند. مشخصات فردی بیماران، تشخیص کلینیکی قبل از عمل، چشم پیوندی و اندیکاسیون پیوند قرنیه، با استفاده از پرسشنامه خودساخته جمع آوری گردید؛ داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمونهای آماری t و Chi-Square در سطح معنی داری a=0.05 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: در مجموع پرونده 80 بیمار، مورد مطالعه قرار گرفت. اندیکاسیون های پیوند قرنیه به ترتیب شامل کدورت قرنیه (لوکوم) %62.5، قوز قرنیه (%20 (Keratoconus: KC و سایر موارد %17.5 بود. لوکوم قرنیه به ترتیب در مردان و زنان شامل %68.4 و %73.9 موارد پیوند بود. KC در گروه سنی کمتر از 25 سال شایعترین علت پیوند قرنیه در این مطالعه بود.
نتیجه گیری: کدورت قرنیه (لوکوم) اندیکاسیون اصلی پیوند قرنیه در این تحقیق بود؛ این یافته با نتایج سایر مطالعات مغایرت دارد و شاید علت آن شرایط خاص منطقه بیرجند و شایع بودن ترومای قرنیه و عفونت ناشی از آن در اثر اصابت خار زرشک و ایجاد لوکوم قرنیه باشد که این مساله نیاز به مطالعه بیشتری دارد.
متن کامل [PDF 209 kb]   (2179 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: چشم پزشكي
دریافت: 1385/6/15 | پذیرش: 1394/12/20 | انتشار الکترونیک: 1394/12/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb