دوره 13، شماره 2 - ( تابستان 1385 )                   جلد 13 شماره 2 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Taheri F, SharifZadeh G, Nasiri A. Prevalence of malnutrition in 1-36 month old children hospitalized in Valiyy-e-Asr Hospital of Birjand. J Birjand Univ Med Sci.. 2006; 13 (2) :9-15
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-94-fa.html
طاهری فاطمه، شریف زاده غلام رضا، نصیری احمد. بررسی شیوع سوء تغذیه کودکان 1-36 ماهه بستری در بخش کودکان بیمارستان ولی عصر (عج) بیرجند. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1385; 13 (2) :9-15

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-94-fa.html


1- استادیار گروه آموزشی بیماری های کودکان، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند ، f-taheri@bums.ac.ir
2- کارشناس ارشد اپیدمیولوژی، عضو هیئت علمی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
3- کارشناس ارشد پرستاری، عضو هیئت علمی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
چکیده:   (24277 مشاهده)
زمینه و هدف : سوء تغذیه کودکان یکی از مشکلات بهداشتی مهم در جهان بویژه کشورهای در حال توسعه می باشد که عوارض نامطلوبی بر سلامت جسمی و ذهنی کودکان دارد؛ همچنین زمینه ساز عفونتها و از علل مهم مرگ و میر کودکان می‏باشد. مطالعه حاضر با هدف تعیین شیوع سوء تغذیه در کودکان 1-36 ماهه و ارتباط آن با برخی عوامل انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه مقطعی و توصیفی- تحلیلی از اول تیرماه تا پایان آذرماه سال 1383 بر روی 360 کودک 1-36 ماهه بستری در بخش کودکان بیمارستان ولی عصر (عج) وابسته به دانشگاه علوم پزشکی بیرجند انجام شد. داده ها از طریق اندازه گیری وزن، قد و پرسشنامه ساختاری شامل متغیرهای مورد مطالعه که با روش مصاحبه با والدین کودک تکمیل شد، جمع آوری گردید. برای تشخیص سوء تغذیه از سه شاخص وزن به سن، قد به سن و وزن به قد طبق معیار گومز و واترلو استفاده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون آماری Chi-Square در سطح معنی داری a=0.05 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته ها: شیوع سوء تغذیه در جامعه مورد پژوهش بر اساس سه شاخص وزن به سن، قد به سن و وزن به قد به ترتیب %68.6، %58.6 و %32.4 بود. سوء تغذیه با محل سکونت، وزن تولد، شغل مادر، میزان تحصیلات مادر و پدر و مدت تغذیه انحصاری با شیر مادر، ارتباط معنی داری داشت (P<0.05). سوء تغذیه در کودکان ساکن روستا، کودکان دارای وزن کم هنگام تولد (LBW)، کودکان مادران خانه دار، کودکان دارای والدین کم سواد و بی سواد، و مدت کوتاه تغذیه با شیر مادر و شروع دیررس تغذیه تکمیلی افزایش نشان داد.
نتیجه گیری: با توجه به شیوع بالای سوء تغذیه در کودکان بستری و ارتباط آن با متغیرهای فوق، اقداماتی مانند افزایش آگاهی و سواد والدین بویژه مادران، تداوم تغذیه با شیر مادر تا 2 سالگی، شروع بموقع تغذیه تکمیلی، ارتقای وضع اقتصادی- اجتماعی و بهداشتی خانواده ها و پیشگیری و کنترل بیماریهای عفونی بخصوص گاستروآنتریت در کودکان توصیه می شود.
متن کامل [PDF 162 kb]   (2457 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: تغذيه
دریافت: 1385/6/15 | پذیرش: 1394/12/20 | انتشار الکترونیک: 1394/12/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb