دوره 11، شماره 4 - ( زمستان 1383 )                   جلد 11 شماره 4 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Monsefi M, Baha-al-dini A, Pirooz M, Haghighi S. Effect of electromagnetic field on ovary and sex hormones of female rat. J Birjand Univ Med Sci. 2004; 11 (4) :9-15
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-7-fa.html
ملیحه الزمان منصفی، بهاالدینی امین‌ اله، منیژه پیروز، حقیقی صنم. بررسی اثر میدان الکترومغناطیس بر تخمدان و هورمون های جنسی موش صحرایی ماده. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1383; 11 (4) :15-9

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-7-fa.html


1- استادیار گروه آموزشی زیست شناسی دانشکده علوم دانشگاه شیراز ، monsefi@susc.ac.ir
2- استادیار گروه آموزشی زیست شناسی دانشکده علوم دانشگاه شیراز
3- کارشناس ارشد رشته علوم جانوری
چکیده:   (15684 مشاهده)
زمینه و هدف: ازدیاد وسایل الکتریکی و سیستم های ارتباطی و شبکه رو به گسترش و وسیع سیستم های توزیع نیروی الکتریکی، باعث رشد فزاینده میدانهای الکترومغناطیس در زندگی امروزی شده است. با توجه به گزارشاتی حاکی از اثرات سوء میدان الکترومغناطیس بر موجودات زنده، در مطالعه حاضر اثر این میادین بر تغییرات دستگاه تناسلی ماده که به تولید نسل مرتبط است، مورد تحقیق قرار گرفت.
روش بررسی: در این مطالعه تجربی، 32 سر موش صحرایی ماده بالغ که همگی در مرحله دی استروس از سیکل استروس قرار داشتند، به چهار گروه تقسیم شدند؛ در هر گروه 8 موش قرار گرفت. گروه های مورد MF1 و MF2 به ترتیب به مدت 5 و 10 روز در میدان الکترومغناطیس با شدت 43 گوس 4.3) میلی تسلا( و گروه های شاهد C1 و C2 نیز به ترتیب به مدت 5 و 10 روز در میدان خاموش قرار گرفتند. بعد از اتمام زمان قرارگیری در میدان، موش ها بیهوش شدند و از آئورت پشتی آنها خونگیری و میزان هورمون های FSH و LH سرم با استفاده از روش رادیوایمیونواسی و نیز هورمون های استروژن و پروژسترون اندازه گیری شد؛ سپس تخمدان ها خارج شدند و مقاطع سریال طولی به ضخامت 5 میکرومتر تهیه و با روش هماتوکسیلین - ائوزین (H&E) رنگ آمیزی و بلندترین قطر فولیکول های تخمدان و جسم زرد اندازه گیری شد. داده ها با استفاده از آزمون آماری Mann-Whitney-U با سطح معنی داری P?0.05 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: بین غلظت استروژن و پروژسترون و سطح سرمی FSH و LH و نیز در قطر انواع مختلف فولیکول های تخمدان در گروه های مورد و شاهد 5 روزه و 10 روزه اختلاف معنی داری وجود نداشت اما کاهش در قطر جسم زرد گروه MF1 نسبت به C1 و کاهش قطر فولیکول های ثانویه در تخمدان چپ گروه MF1 نسبت به MF2 مشاهده گردید.
نتیجه گیری: قرار گرفتن در معرض میدانهای الکترومغناطیس الزاما همیشه با ایجاد اثرات منفی در بدن موجود زنده همراه نخواهد بود و بسته به وضعیت بیولوژیک سلول مورد مطالعه، هدایت بافتی و شعاع سطحی که جریان از آن عبور می کند، می تواند به صورت مهار کننده یا فعال کننده عمل کند.
متن کامل [PDF 203 kb]   (3193 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: 1385/6/15 | پذیرش: 1392/10/19 | انتشار الکترونیک: 1392/10/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb