دوره 16، شماره 1 - ( بهار 1388 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 65-70 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

A. Mansoory, Sh. Hossainy, S. Dadgar. Unexpected pregnancy and relative factors in pregnant women referring to Mashhad maternity wards in 2004. J Birjand Univ Med Sci.. 2009; 16 (1) :65-70
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-424-fa.html
منصوری عطیه، حسینی شکوفه، دادگر سلمه. فراوانی حاملگی ناخواسته و عوامل مرتبط با آن در زنان مراجعه‌کننده به زایشگاه‌های شهر مشهد (سال 1383). مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1388; 16 (1) :65-70

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-424-fa.html


1- دانشيار ، amansourit@yahoo.com
2- جراح و متخصص بيماريهاي زنان و زايمان
3- دستيار
چکیده:   (14751 مشاهده)

  زمینه و هدف: رشد فزاینده جمعیت به حق بزرگترین تهدید برای سلامت آینده محیط زیست و اقتصاد است. کاهش نرخ باروری شاخص حیاتی در حرکت به سوی خانواده‌های کوچکتر و تثبیت جمعیت و رفاه به شمار می‌آید. مطالعه حاضر با هدف تعیین فراوانی حاملگی ناخواسته و عوامل مرتبط با آن انجام شد.

  روش تحقیق: این مطالعه توصیفی- تحلیلی در مادران باردار مراجعه‌کننده به زایشگاههای شهر مشهد در سال 1383 انجام شد. تعداد 400 خانم حامله که جهت زایمان به بیمارستانهای شهر مشهد مراجعه کرده بودند، به روش خوشه‌ای انتخاب شدند؛ مشخصات فردی رفتار باروری و عملکرد پیشگیری از طریق پرسشنامه جمع‌آوری شد. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS و آزمون ‌ های کای دو و تی در سطح معنی‌داری 05/0 >P مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

  یافته‌ها: از مجموع مادران مورد بررسی، 257 نفر (7/64%) حاملگی خود را خواسته و 143 نفر (8/35%) ناخواسته ذکر کردند. در حاملگی‌های ناخواسته، میانگین سنّ ازدواج و سنّ اولین حاملگی کمتر و میانگین تعداد فرزندان و سنّ مادر، بیشتر از مادران با حاملگی خواسته بود (001/0 >P ). در حاملگی‌های ناخواسته، تنوع روشهای پیشگیری بیشتر بود. نوع روش پیشگیری و همکاری همسر در امر تنظیم خانواده در دو گروه با هم تفاوت معنی‌داری داشتند (001/0 >P ). روش نزدیکی منقطع، شایعترین روش پیشگیری در حاملگی‌های ناخواسته بود. بیشتر از یک چهارم مادران در حاملگی‌های ناخواسته از روشهای پیشگیری اضطراری بی‌اطلاع بودند.

  نتیجه‌گیری: کاهش بروز حاملگی‌های ناخواسته، نیازمند ارتقای اطلاع‌رسانی عمومی، بهبود کیفیت خدمات تنظیم خانواده و توجه کارکنان پزشکی بهداشتی به مشاوره در مورد نحوه استفاده از روشهای جلوگیری و عوارض حاملگی ناخواسته و افزایش مشارکت مردان در جلوگیری از حاملگی است.

متن کامل [PDF 218 kb]   (1611 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۸۸/۵/۴ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb