XML English Abstract Print


1- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران.
2- گروه زیست‌شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران. ، sangtarash@usb.ac.ir
3- گروه زیست‌شناسی، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران.
4- مرکز تحقیقات علوم اعصاب کرمان، پژوهشکده نوروفارماکولوژی، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران.
چکیده:   (222 مشاهده)

زمینه و هدف: تأثیرات مثبت ورزش بر عملکرد مغز و همچنین افزایش بیان برخی از عوامل رشد نورونی از جمله فاکتور نوروترفیک مشتق‌شده از مغز یا BDNF (Brain-derived neurotrophic factor)، اثبات شده است. برای بررسی بیشتر مکانیزم‌های مولکولی این تغییرات و همچنین با اطلاع از این موضوع که miR-10b یکی از تنظیم‌کننده‌های بیان  BDNFاست، تأثیر ورزش بر بیان نسبی miR-10b (microRNA-10) در موش‌های صحرایی ماده ارزیابی گردید. از آنجا که مطالعات قبلی نشان داده‌اند، ورزش از طریق برهمکنش با هورمون استروژن باعث افزایش بیان BDNF می‌شود، اثر ورزش بر بیان miR-10b در موش‌های فاقد تخمدان نیز سنجیده شد.
روش تحقیق: در این مطالعه، تعداد 42سر موش صحرایی ماده از نژاد ویستار، انتخاب و در قالب دو گروه دست‌نخورده و فاقد تخمدان بررسی شدند. موشهای فاقد تخمدان، جراحی تخمدان‌برداری را سپری کرده و بعد از گذشت یک ماه برای انجام آزمایش استفاده شدند. پروتکل ورزش، چهار هفته دویدن بر روی تردمیل بود. برای تعیین بیان نسبی miR-10b در هیپوکامپ موشها از روش Real time PCR استفاده شد.
یافته‌ها: بیان miR-10b در گروه شم- ورزش نسبت به گروه کنترل در هر دو نوع موش‌های دست‌نخورده و فاقد تخمدان، تفاوت معنی‌داری نشان نداد. ورزش اجباری با تردمیل، تغییرات معنی‌دار در بیان این ژن در هر دو نوع موش دست‌نخورده و فاقد تخمدان ایجاد نکرد (05/0˃P اما بیان BDNF در موش‌های دست‌نخورده به‌طور معنی‌دار افزایش یافت (05/0˂P). در واقع بیان miR-10b با تغییرات بیان BDNF در اثر ورزش، هیچ‌گونه همبستگی نداشت.
نتیجه‌گیری: در واقع این مطالعه نتوانست ارتباط بیان miR-10b با افزایش بیان BDNF که حاصل برهمکنش ورزش و هورمون استروژن است را اثبات نماید؛ بنابراینmiRNA نمیتواند جز عوامل تنظیم‌کننده بیان BDNF محسوب گردد.

متن کامل [PDF 541 kb]   (27 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: ژنتيك عمومي
دریافت: ۱۳۹۷/۳/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb