دوره 8، شماره 1 - ( 1-1380 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 15-9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

وهاب زاده عبدالوهاب، خامنه سعید، مالک ایوب، سلیمی خلیق حمید، ابراهیمی هادی، داداش زاده سعید سعید، و همکاران.. نقش سیستم های سروتونرژیک و نور آدرنرژیک مغز روی شاخص های رفتاری و نورواندوکرینی در مدل حیوانی استرس. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1380; 8 (1) :15-9

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-242-fa.html


چکیده:   (23269 مشاهده)
مقدمه و هدف: در مطالعات قبلی اثرات استرس بر روی سیستمهای سروتونرژیک و نورآدرنرژیک مغز مورد بررسی قرار گرفت. پژوهش حاضر با هدف بررسی نقش این سیستمها در بروز پاسخهای رفتاری استرس در مغز دنبال شد.روش کار: در موش های سفید نر، پرابهای میکرودیالیز تحت تاثیر بیهوشی و به روش استرئوتاکسی کاشته شد. بعد از ریکاوری در حالیکه جریان مایع مغزی نخاعی مصنوعی در پرابها کاشته شده برقرار بود، 5 دقیقه استرس تیل پینچ (Tail pinch) به گروه کنترل اعمال شد. برای گروه شم (Sham) نیز همان مدت استرس اعمال شد، در حالیکه جریان مایع در پرابها برقرار بود. در دو گروه آزمایش مواد و داروهایی که برای تغییر فعالیت سیستمهای سروتونرژیک و یا نورآدرنرژیک لازم بود، به جریان مایع اضافه شد و استرس مشابه اعمال گردید. برای اثبات استرس زا بودن 5 دقیقه تیل پینچ سطح کورتیزون خون در حیوانات گروه شاهد و گروه تیل پینچ به عنوان شاخص فعالیت محور هیپوتالاموس - هیپوفیز - آدرنال (HPA) اندازه گیری و مورد مقایسه قرار گرفت. استرس تیل پینچ پاسخهای رفتاری مختلفی را در موش سفید موجب می شود. طول مدت این پاسخها در طی اعمال استرس ثبت و در گروه شم با کنترل، و در گروه آزمایش با شم مقایسه شد. تغییرات بر اساس درصد محاسبه، و تجزیه و تحلیل آماری بر مبنای داده های مطلق برای قیاس داخل گروه از آزمون t دو طرفه و برای قیاس بین گروهی از ANOVA استفاده شد.یافته ها: اعمال 5 دقیقه استرس تیل پینچ باعث افزایش سطح کورتیزون به میزان 11 %231± گردید، تحویل موضعی یون پتاسیم پاسخ رفتاری تیل پینچ را به %37± 6 شم کاهش داد در حالیکه عوض کردن کلسیم با کادمیوم در هسته سجافی مغز پاسخ رفتاری تیل پینچ را به %110± 2 شم افزایش داد. تحویل موضعی کلونیدین در بطن جانبی پاسخ رفتاری تیل پینچ را به %112 ±3 شم افزایش داد.نتیجه گیری: نتایج حاصله پیشنهاد می کند که در مغز، سیستم سروتونرژیک نقش مهاری و سیستم نورآدرنرژیک نقش تحریکی، روی پاسخهای رفتاری مربوط به استرس تیل پینچ اعمال می کند.
     
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: نورولوژي
دریافت: 1385/6/15 | پذیرش: 1394/12/20 | انتشار الکترونیک: 1394/12/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb