دوره 24، شماره 3 - ( پاييز 1396 )                   جلد 24 شماره 3 صفحات 236-242 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alikhanian A, Barikbin B. Investigating the removal of hexavalent chromium from aqueous solutions by functionalized carbon derived from rice husk . J Birjand Univ Med Sci.. 2017; 24 (3) :236-242
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-2224-fa.html
علیخانیان اردلان، باریک بین بهنام. بررسی حذف کروم شش‌ظرفیتی از محلول‌های آبی با استفاده از کربن عامل‌دار تهیه‌شده از پوسته برنج. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1396; 24 (3) :236-242

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-2224-fa.html


1- عضو کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران.
2- مرکز تحقیقـات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت، دانشگـاه علوم پزشکـی بیرجند، بیرجـند، ایـران. ، B_Barikbin@yahoo.com
چکیده:   (5467 مشاهده)
زمینه و هدف: کروم شش‌ظرفیتی، فلزی است که در آب‌های سطحی و زیرزمینی، مخاطرات جدی را به وجود می‌آورد و حذف آن از آب‌های آلوده و فاضلاب با روش‌های مختلف، در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است. هدف از این مطالعه، بررسی جذب سطحی فلز سنگین کروم شش‌ظرفیتی از محیط‌های آبی با استفاده از کربن عامل‌دار تهیه‌شده از پوسته برنج به‌عنوان جاذب ارزان‌قیمت و زیستی بود.
روش تحقیق: در این مطالعه آزمایشگاهی اثر پارامترهایpH  (2-10)، مقدار ماده جاذب (5-20 گرم در لیتر)، غلظت اولیه کروم ششظرفیتی (5-20 میلی‌گرم در لیتر)، زمان تماس (5-60 دقیقه)، دما (10-40 درجه سانتی‌گراد) و سرعت اختلاط (100-500 دور در دقیقه) در حذف کروم شش‌ظرفیتی از محلولهای آبی با استفاده از کربن عامل‌دار تهیه‌شده از پوسته برنج بررسی شد. نتایج حاصل از جذب در شرایط تعادل، توسط مدل ایزوترم لانگمیر تحلیل گردید. برای سنجش کروم شش‌ظرفیتی از اسپکتروفتومترUV/Vis Spectrophotometer (T80+) در طول موج nm 540  استفاده شد و نمودارها توسط نرمافزار  Excel رسم گردید.
یافته‌ها: بیشترین حذف کروم شش‌ظرفیتی در 2pH= و دوز بهینه 10گرم بر لیتر به‌دست آمد. همچنین با افزایش غلظت اولیه کروم شش‌ظرفیتی از 5 میلی‌گرم در لیتر به 20 میلی‌گرم در لیتر، درصد حذف از 97/3 درصد به 85/7 درصد کاهش یافت. سایر نتایج حاکی از آن بود که با افزایش زمان تماس و سرعت اختلاط، کارآیی حذف افزایش یافت.
نتیجه‌گیری: استفاده از کربن عامل‌دار تهیه‌شده از پوسته برنج با حداکثر راندمان حذف 97درصد، روشی مؤثّر برای حذف کروم شش‌ظرفیتی از محلول‌های آبی است.
 
متن کامل [PDF 535 kb]   (756 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله كوتاه | موضوع مقاله: بهداشت محيط
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۶/۳/۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb