دوره 14، شماره 2 - ( تابستان 1386 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shahraki T, Shahraki M, Roudbari M. Determination of the best anthropometric index for predicting of lipid profile in Zahedanian overweight and obese women. J Birjand Univ Med Sci.. 2007; 14 (2) :9-15
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-138-fa.html
شهرکی توران، شهرکی منصور، رودباری مسعود. تعیین بهترین شاخص تن سنجی جهت پیشگویی سطح لیپیدهای سرم در زنان مبتلا به افزایش وزن و چاقی. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1386; 14 (2) :9-15

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-138-fa.html


1- استادیار گروه آموزشی بیماری های کودکان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
2- استادیار گروه آموزشی تغذیه، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ، m_shahraki2002@yahoo.com
3- استادیار گروه آموزشی بهداشت عمومی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
چکیده:   (16272 مشاهده)
زمینه و هدف: گرچه مطالعات متعددی در زمینه تاثیر شاخص های تن سنجی چاقی عمومی و شکمی بر سطح لیپیدهای سرم صورت گرفته، اما در مورد ارتباط این شاخص ها با یکدیگر، اطلاعات اندکی در دسترس است. با توجه به این که تعیین بهترین شاخص تن سنجی برای پیشگویی سطح لیپیدهای سرم در هر جامعه ای ضروری است، مطالعه حاضر با همین هدف در زنان بالغ مبتلا به افزایش وزن و چاقی در شهر زاهدان انجام شد.
روش تحقیق: در این مطالعه کلینیکی- مقطعی، تعداد 728 زن مبتلا به افزایش وزن و چاقی در محدوده سنی 20-60 سال که در فاصله زمانی تیر 1384 تا اردیبهشت 1385 به دو درمانگاه تغذیه شهر زاهدان مراجعه کرده بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. بر اساس معیارهای استاندارد، قد، وزن، دور کمر و دور باسن آنان، اندازه گیری و شاخص توده بدنی (BMI) (به عنوان شاخص چاقی عمومی) و نمایه نسبت دور کمر به باسن (WHR) و نمایه دور کمر (WC) (به عنوان شاخص های چاقی شکمی) محاسبه گردید. اطلاعات فردی با استفاده از پرسشنامه جمع آوری شد. مقادیر کلسترول، تری گلیسرید و HDL-C به روش آنزیماتیک اندازه گیری و مقدار LDL-C به روش فریدوالد محاسبه گردید. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS و ضریب همبستگی پیرسون و آزمون Z-test for Fisher’s Zeta Transformation در سطح معنی داری P<0.05 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: میانگین سن افراد مورد مطالعه 32±9 سال و میانگین WC, WHR, BMI و HC آنان به ترتیب 99.8±12, 0.89±0.13, 32±3.5 و 111±11 بود. ارتباط مثبت معنی داری بین BMI با سن (r=0.49, P<0.001)WC, (r=0.11, P<0.003) WHR, (r=0.17, P<0.001) و (r=0.45, P<0.001) HC به دست آمد. نتایج مثبت مشابهی برای شاخص WC با سن، WHR و HC نیز حاصل شد. بین WHR و HC با سن، ارتباط آماری معنی داری وجود نداشت. ضریب همبستگی پیرسون، جز برای HDL-C، ارتباط مثبت معنی داری را برای شاخص های BMI و WC با میزان کلسترول، تری گلیسرید و LDL-C نشان داد؛ این ارتباط برای نمایه های WHR و HC مشاهده نگردید. پس از کنترل نمودن سن و BMI این نتایج بخصوص برای میزان کلسترول (r=0.1, P<0.01) و تری گلیسرید (r=0.1, P<0.001) در مورد شاخص WC حفظ گردید. ارتباط آماری معنی داری بین شاخص های WHR و HC با تمامی متغیرهای مورد بررسی پس از کنترل نمودن سن و BMI مشاهده نگردید.
نتیجه گیری: بر طبق نتایج این تحقیق، نمایه WC نسبت به نمایه WHR شاخص بهتری جهت پیشگویی سطح لیپیدهای سرم در زنان مبتلا به افزایش وزن و چاقی می باشد. تحقیقات بیشتر در این زمینه توصیه می گردد.
متن کامل [PDF 227 kb]   (1713 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: غدد
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb