دوره 20، شماره 1 - ( بهار 1392 )                   جلد 20 شماره 1 صفحات 11-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rakhshekhorshid M, Foadoddini M, Saadatjoo S A. Comparison between the effects of applying massage and ice massage to SP6 (SPLEEN6) point on severity and length of primary dysmenorrhea . J Birjand Univ Med Sci.. 2013; 20 (1) :11-19
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-1305-fa.html
رخش خورشید محبوبه، فوادالدینی محسن، سعادتجو سید علیرضا. مقایسه اثر ماساژ و ماساژ یخ در نقطه طحالی 6 بر شدت و مدت دیسمنوره اولیه. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1392; 20 (1) :11-19

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-1305-fa.html


1- دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران
2- مرکز تحقیقات آترواسکلروز و عروق کرونر، گروه فیزیولوژی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران
3- مرکز تحقیقات پرستاری و مامایی شرق کشور، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران ، s_saadatjoo@yahoo.com
چکیده:   (10142 مشاهده)

 زمینه و هدف: دیسمنوره، یکی از معمول‌ترین علائم در میان زنان در سنین باروری می باشد که با عوارض جانبی متعددی همراه است. این مطالعه به منظور بررسی اثر ماساژ و ماساژ یخ در نقطه طحالی 6 SP6))، بر شدت و مدت درد ناشی از قاعدگی دردناک اولیه انجام شد.

 روش تحقیق: این مطالعه به روش کارآزمایی بالینی یک سوکور شاهددار، بر روی 79 نفر از دختران ساکن در خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، طی دو سیکل قاعدگی انجام گرفت. ابزار مورد استفاده در این مطالعه، مقیاس سنجش دیداری درد (VAS) و ساعت بود. از نرم‌افزار SPSS (ویرایش 15) و آزمون‌های آماری آنالیز واریانس، خی‌دو و آزمون‌های ناپارامتریک ویلکاکسون، کروسکال‌والیس و من‌ویتنی‌یو، برای تجزیه و تحلیل داده‌ها استفاده شد.

 یافته‌ها: نتایج نشان داد که میانگین شدت درد در گروه ماساژ و ماساژ یخ، بعد از مداخله کاهش یافت و این تفاوت معنی‌دار بود (001/P<0)؛ همچنین میانگین تغییرات شدت درد در گروه ماساژ (16/1±91/0)، بیش از گروه ماساژ یخ (57/0±59/0) بود و این تفاوت نیز از نظر آماری معنی‌دار بود (P<0/05). میانگین طول مدت درد در گروه ماساژ و ماساژ یخ، بعد از مداخله کاهش یافت و این کاهش نیز از نظر آماری معنی‌دار بود (P<0/001)، اما میانگین تغییرات طول مدت درد در دو گروه ماساژ (26/8±92/8) و ماساژ یخ (90/8±81/10)، با یکدیگر تفاوت معنی‌داری نداشت.

 نتیجه‌گیری: استفاده از طبّ فشاری در نقطه SP6 با و یا بدون استفاده از یخ، موجب کاهش معنی‌دار شدت و مدت درد دیسمنوره در گروه مداخله نسبت به گروه کنترل گردید.

نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: زنان و زايمان
دریافت: ۱۳۹۱/۹/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۲/۲/۲۴ | انتشار: ۱۳۹۳/۸/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb