دوره 14، شماره 1 - ( بهار 1386 )                   جلد 14 شماره 1 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezaei -Nassab M, Poorgholami M, Farahmand H. The role of sonography in diagnosis of the Internal Abdominal Injuries due to trauma . J Birjand Univ Med Sci.. 2007; 14 (1) :9-15
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-128-fa.html
رضایی نسب مجید، پورغلامی مسعود، فرهمند حبیب. ارزش سونوگرافی در تشخیص صدمات احشای داخل شکمی ناشی از ضربه. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1386; 14 (1) :9-15

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-128-fa.html


1- استادیار گروه آموزشی جراحی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ، majidrez@yahoo.co.uk
2- استادیار گروه آموزشی رادیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مکز آموزشی درمانی علی بن ابیطالب
چکیده:   (16431 مشاهده)
زمینه و هدف: ترومای شکم یکی از علل شایع مرگ و میر ناشی از تروما را تشکیل می دهد. مطالعه حاضر با هدف تعیین نقش و کارایی سونوگرافی، در بررسی ضایعات داخل شکم و همچنین وجود مایع آزاد در شکم، به دنبال ترومای نافذ و غیرنافذ و همچنین مقایسه نتایج سونوگرافی، با سیر بالینی و بخصوص نتیجه عمل جراحی، انجام شد.
روش تحقیق: در این مطالعه مقطعی در فاصله زمانی دی ماه 1379 تا فروردین ماه 1380، تمامی بیمارانی که به علت ترومای شکمی (اعم از نافذ و غیرنافذ) در بیمارستان علی بن ابیطالب شهر رفسنجان تحت درمان بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. مشخصات بیماران از نظر سن، جنس، علت تروما، وضعیت در بدو ورود، (پایدار یا ناپایدار)، نتیجه معاینه بالینی، نتیجه سونوگرافی، نتیجه لاپاراتومی در صورت انجام و تشخیص نهایی بیمار ثبت گردید و نتایج مثبت و منفی سونوگرافی با نتایج لاپاراتومی و سیر بالینی بیمار، مطابقت داده شد. داده ها با استفاده از نرم افزار EPI-5 و آزمون Chi-Square در سطح معنی داری P<0.05 مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند.
یافته ها: در مجموع برای 104 بیمار دچار ترومای شکم که از نظر همودینامیک وضعیت پایداری داشتند، سونوگرافی انجام شد و نتایج سونوگرافی به صورت مایع آزاد داخل شکمی ضایعات احشای توپر یا توخالی شکم و بدون ضایعه گزارش گردید؛ نتیجه سونوگرافی در 85 نفر از بیماران (%87.1) منفی و در 19 نفر (%18.3) مثبت بود. پس از مقایسه نتایج سونوگرافی با یافته های حین عمل جراحی، حساسیت و اختصاصی بودن سونوگرافی به ترتیب %85 و %65 تعیین گردید.
نتیجه گیری: انجام سونوگرافی در بیماران دچار ترومای شکم و دارای علایم حیاتی پایدار، به عنوان یکی از روشهای تشخیصی اولیه، به منظور تشخیص صدمات داخل شکمی، ارزشمند می باشد؛ هر چند با توجه به میزان حساسیت و اختصاصی بودن این روش تشخیصی، قضاوت بالینی و معاینات فیزیکی مکرر یا استفاده از روشهای تشخیصی دیگر مانند سی تی اسکن، کمک کننده خواهد بود.
واژه‌های کلیدی: ترومای شکم، سونوگرافی، نافذ، غیر نافذ
متن کامل [PDF 204 kb]   (2029 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: راديولوژي
دریافت: 1385/6/15 | پذیرش: 1394/12/20 | انتشار الکترونیک: 1394/12/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb