دوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1390 )                   جلد 18 شماره 2 صفحات 76-85 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Afzalpour M, Afzalpour M, Zarban A. Effect of blood donation on the some of hematologic parameters and exercise performance in physically active and non-active female donors. J Birjand Univ Med Sci.. 2011; 18 (2) :76-85
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-1018-fa.html
افضل‌پور محمداسماعیل، افضل‌پور محبوبه، زربان اصغر. تأثیر اهدای خون بر برخی شاخص‌های خونی و عملکرد ورزشی در زنان فعال و غیرفعال از نظر بدنی. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1390; 18 (2) :76-85

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-1018-fa.html


1- دانشيار دانشکده تربیت بدنی دانشگاه بیرجند، ایران ، afzalpour.me@gmail.com
2- کارشناس ارشد تربیت بدنی آموزش و پرورش، درمیان، ایران
3- دانشيار گروه بیوشیمی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، ایران
چکیده:   (12915 مشاهده)

  زمینه و هدف: اهدای خون سبب ایجاد تغییراتی در شرایط فیزیولوژی و جسمانی می‌شود. این تحقیق با هدف ارزیابی تأثیر اهدای خون بر عملکرد ورزشی و شاخص‌های خونی زنان فعال و غیرفعال از نظر بدنی انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه تجربی، 14 زن فعال با بیش از شش ماه تمرین بدنی و 16 زن غیرفعال در دامنه سنّی 20 تا 30 سال، به طور داوطلبانه شرکت کردند. 24 ساعت قبل، 2 روز و 4 هفته بعد از اهدای خون، سطح هموگلوبین، هماتوکریت، آهن سرم و شاخص‌های عملکرد ورزشی (حداکثر اکسیژن مصرفی و توان بی‌هوازی) اندازه‏گیری شد. داده‌ها با استفاده از نرم‏افزار SPSS ویرایش 16 در سطح معنی‌داری 05/0>P تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‏ها: هماتوکریت و هموگلوبین سرم، در هر دو گروه، 2 روز بعد نسبت به روز قبل و 4 هفته بعد نسبت به روز قبل از اهدا خون کاهشی معنی‌دار (001/0>P) و 4 هفته بعد نسبت به 2 روز بعد از اهدای خون افزایشی معنی‌دار (001/0>P) داشت. میزان حداکثر اکسیژن مصرفی، فقط در زنان غیرفعال، 4 هفته بعد در مقایسه با روز قبل و 2 روز بعد از اهدای خون افزایش معنی‏داری داشت (001/0>P برای هر دو). اوج توان بی‌هوازی فقط در زنان فعال، 4 هفته بعد نسبت به روز قبل از اهدای خون (03/0=P) به صورت معنی‏داری افزایش یافت.

  نتیجه‏گیری: هرچند عوامل جبرانی برای هماتوکریت و هموگلوبین در اهداکنندگان فعال و غیرفعال مشابه می‌باشد، اما در مورد حداکثر اکسیژن مصرفی و اوج توان بی‌هوازی متفاوت است و مستقل از سطح هموگلوبین و هماتوکریت خون، پاسخ می‌دهد.

متن کامل [PDF 468 kb]   (1597 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: داخلي
دریافت: ۱۳۹۰/۱۰/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb