دوره 12، شماره 3 و 4 - ( زمستان 1384 )                   جلد 12 شماره 3 و 4 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Afzalpour M, Gharakhanlou R, Gaeini A, Seghatol Eslami A. Correlation between paraoxonase/arylesterase enzyme activities and serum lipid concentrations. J Birjand Univ Med Sci.. 2005; 12 (3 and 4) :9-15
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-69-fa.html
افضل پور محمداسماعیل، قراخانلو رضا، گائینی عباس علی، ثقه الاسلامی علی. ارتباط بین فعالیت آنزیم پارااکسوناز/ آریل استراز با سطوح لیپیدی سرم. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1384; 12 (3 و 4) :9-15

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-69-fa.html


1- استادیار گروه آموزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه بیرجند ، meafzalpour@yahoo.com
2- استادیار گروه آموزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده علوم انسانی، دانشگاه تربیت مدرس- تهران
3- دانشیار گروه آموزشی فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه تهران
4- مربی گروه آموزشی تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه بیرجند
چکیده:   (10292 مشاهده)
زمینه و هدف: پارااکسوناز (PON) / آریل استراز (ARE) سرم انسان، آنزیمی است که توسط کبد ساخته می شود و نقش آن هیدرولیز ترکیبات ارگانوفسفاتی در پستانداران و مقاومت در برابر آتروسکلروز است. این آنزیم دارای توزیع فنوتیپ سه مدلی شامل فنوتیپ AA (هموزیگوت با فعالیت پایین PON)، فنوتیپ AB (هتروزیگوت با فعالیت متوسط PON) و فنوتیپ BB (هموزیگوت با فعالیت بالای PON) می باشد. تحقیق حاضر با هدف اندازه گیری میزان فعالیت آنزیم پارااکسوناز/ آریل استراز در سرم و تعیین ارتباط بین فعالیت این آنزیم ها با سطوح لیپیدی و تعدادی عوامل غیرلیپیدی گروهی از مردان سالم سنین 25-50 سال انجام شد.
روش بررسی: در این مطالعه مقطعی و مشاهده ای، 50 نفر از مردان سالم دانشگاه تربیت مدرس برای شرکت در تحقیق داوطلب شدند. فعالیت PON از طریق اضافه کردن سرم به 1 میلی مول بافر Tris/HCL شامل 2mmol/L کلرید کلسیم و 5.5mmol/L HCL اندازه گیری گردید؛ سپس میزان تولید پارانیتروفنل در طول موج 405nm و 25ْC با استفاده از اسپکتروفتومتر تعیین گردید. فعالیت آریل استراز نیز به وسیله اضافه کردن سرم به 20 میلی مول بافر شامل 1mmol/L کلرید کلسیم و 1mmol/L فنیل استات، اندازه گیری شد. توزیع فنوتیپ فعالیت پارااکسوناز با روش دو سوبسترایی تعیین گردید. میزان همبستگی بین متغیرها با استفاده از روش همبستگی پیرسون، با ارزشهای P دو سویه تعیین گردید و سطح معنی داری P?0.05 در نظر گرفته شد.
یافته ها: میزان فعالیت دو آنزیم PON و ARE در افراد مورد مطالعه، به ترتیب 40.62±89.14 و 36.16±100.15 واحد در لیتر و بر اساس روش دو سوبسترایی از میزان پایینی برخوردار بود؛ بنابراین همگی دارای فنوتیپ AA بودند. بین فعالیت دو آنزیم با شاخصهای فردی (سن، شاخص توده بدن، نسبت دور کمر به لگن و فشار خون سیستولی و دیاستولی) و نیز با سطوح لیپیدی سرم (تری گلیسرید، کلسترول تام، LDL و HDL) نیز ارتباط معنی داری وجود نداشت؛ اما بین نسبت LDL/PON با غلظت کلسترول تام (r=0.46, P<0.001)LDL,(r=0.34,P<0.02)(TC) و با نسبتهای (r=-0.45,P<0.002)HDL/LDL و (r=-0.37,P<0.01)HDL/TC ارتباط معنی داری به دست آمد.
نتیجه گیری: به طورکلی وجود ارتباط ضعیف بین فعالیت آنزیم پارااکسوناز/آریل استراز با سطوح لیپیدی سرم و پایین بودن میزان فعالیت این آنزیم در گروه مورد مطالعه، دال بر آن است که فعالیت PON ARE بیشتر تحت تاثیر عوامل ژنتیکی و نژادی است.
متن کامل [PDF 147 kb]   (1666 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: بيوشيمي
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۰/۱۸ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb