دوره 15، شماره 1 - ( بهار 1387 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amouian S, Tayebi meybodi N, Farhadi F. Assessment of efficiency and reproducibility of Sydney system in chronic gastritis grading. J Birjand Univ Med Sci.. 2008; 15 (1)
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-261-fa.html
عموئیان سکینه، طیبی میبدی ناصر، فرهادی فرزانه. بررسی کارایی و تکرار پذیری سیستم سیدنی در ارزیابی و درجه‌بندی گاستریت مزمن. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1387; 15 (1)

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-261-fa.html


1- استادیار گروه آموزشی آسیب شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، s-amouian@mums.ac.ir
چکیده:   (13559 مشاهده)

  زمینه و هدف : گاستریت مزمن یکی از شایعترین اختلالات گوارشی است و یافتن علت آن بخصوص هلیکوباکترپیلوری و عوامل مستعدکننده بدخیمی (آتروفی، متاپلازی روده‌ای) تا حدّ زیادی بر پایه بافت‌شناسی است؛ بنابراین سیستمی که بتواند از دقت و تکرارپذیری مناسبی برای ارائه مشاهدات برخوردار باشد، بسیار مهم است. سیستمی که امروزه به طور رایج برای ارزیابی و درجه‌بندی گاستریت مزمن به کار می‌رود، Updated Sydney می‌باشد. مطالعه حاضر با هدف بررسی میزان توافق بین مشاهده‌کنندگان در مورد هر کدام از معیارهای این سیستم و به عبارتی بررسی میزان تکرارپذیری مشاهدات انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، 44 نمونه بیوپسی آندوسکوپی معده با رنگ‌آمیزی هماتوکسیلین و ائوزین (H&E) و گیمسا توسط دو نفر متخصص آسیب‌شناسی به طور مجزا مورد بازبینی قرار گرفت. هر متخصص آسیب‌شناسی برای معیارهای سیستم سیدنی یعنی شدت التهاب (آماس) مزمن و تراکم (دانسیته) هلیکوباکترپیلوری (H.P) به صورت 0-3 (عدم، خفیف، متوسط و شدید) و آتروفی غددی و متاپلازی روده‌ای به صورت 10 (وجود، فقدان) نمره‌ای تعیین نمود. میزان ارتشاح نوتروفیلی (دالّ بر فعالیت بیماری) نیز به صورت 0-3 بررسی شد. نتایج حاصل از مشاهدات با استفاده از محاسبه ضریب K و آزمون آماری McNemar مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

  یافته‌ها : بیشترین میزان توافق در مورد متاپلازی روده‌ای (81/0= K ) مبنی بر توافق عالی بود. در مورد شدّت التهاب مزمن (67/0= K ) ، تراکم H.P (62/0= K ) و ارتشاح نوتروفیلی (68/0= K ) توافق خوبی وجود داشت. کمترین میزان توافق در مورد آتروفی غددی (32/0= K ) بود.

  نتیجه‌گیری : سیستم سیدنی، سیستم مفیدی برای ارزیابی و درجه‌بندی گاستریت مزمن است و در بیشتر موارد توافق خوبی بین مشاهده‌کنندگان وجود دارد؛ این سیستم از تکرار پذیری مناسبی برخوردار است. به نظر می‌رسد عدم توافق مناسب در مورد آتروفی ناشی از تفاوتهای فردی در ارزیابی و فقدان معیارهای تشخیصی استاندارد برای وجود و شدّت آن باشد.

متن کامل [PDF 202 kb]   (1680 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: گوارش
دریافت: ۱۳۸۷/۷/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb