دوره 13، شماره 4 - ( زمستان 1385 )                   جلد 13 شماره 4 صفحات 9-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Meimane Jahromi A, Honarvar H, Khalighi A. The efficacy of antibiotic therapy on recovery of tonsilectomy and adenotonsillectomy. J Birjand Univ Med Sci.. 2006; 13 (4) :9-15
URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-110-fa.html
میمنه جهرمی احمد، هنرور حسن، خلیقی امیررضا. تاثیر آنتی بیوتیک تراپی در بهبودی بعد از عمل تونسیلکتومی و آدنوتونسیلکتومی. مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي بيرجند. 1385; 13 (4) :9-15

URL: http://journal.bums.ac.ir/article-1-110-fa.html


1- استادیار گروه آموزشی گوش و گلو و بینی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، elyas_pr@yahoo.com
2- دستیار تخصصی گروه آموزشی گوش و گلو و بینی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
3- دستیار تخصصی بیماری های عفونی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
چکیده:   (15728 مشاهده)
زمینه و هدف: تونسیلکتومی یا آدنوتونسیلکتومی یکی از شایعترین اعمال جراحی در رشته گوش و حلق و بینی است. از جمله عوارض پس از این جراحی می توان به تب، گوش درد شدید، Velopharyngeal Insufficiency (VPI)، دیسفاژی، ادینوفاژی، خونریزی، انسداد راه هوایی، عفونت، تنگی نازوفارنکس، ادم ریوی بعد از عمل و مرگ اشاره کرد. مطالعه حاضر با هدف تعیین کارایی تجویز آنتی بیوتیک بعد از این عمل، در کاهش عوارض پس از آن انجام شد.
روش تحقیق: در این مطالعه که به صورت کارآزمایی بالینی انجام شد، 200 بیمار کاندید عمل جراحی تونسیلکتومی و آدنوتونسیلکتومی به طور تصادفی انتخاب و به تعداد مساوی در دو گروه آزمون و شاهد قرار گرفتند. برای بیماران گروه آزمون، آنتی بیوتیک بعد از عمل به مدت یک هفته تجویز شد ولی به افراد گروه شاهد، پس از انجام عمل جراحی، هیچ گونه آنتی بیوتیکی داده نشد. 24 ساعت و یک هفته بعد از عمل، تمام بیماران از نظر وجود تب، عفونت، خونریزی، ترمیم زخم، وضعیت عمومی، درد و سیر برگشت به رژیم معمولی و زندگی روزمره ارزیابی شدند. داده ها با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون آماری Chi-Square در سطح معنی داری P?0.05 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته ها: %49 از افراد گروه شاهد مذکر و %51 مونث بودند؛ سن %3 این افراد زیر 3 سال، %16 بین 3-7 سال، %44 بین 7-12 سال و %37 بالای 12 سال بود. %55 از افراد گروه آزمون 55 مذکر و %45 مونث بودند؛ در این گروه، سن %1 از بیماران زیر 3 سال، %23 بین 3-7 سال، %49 بین 7-12 سال و %27 بالای 12 سال بود. بین دو گروه از نظر تب، عفونت بعد از عمل، خونریزی بعد از عمل، درد در 24 ساعت اول و یک هفته بعد از عمل، وضعیت عمومی بیمار و سیر برگشت به رژیم غذایی عادی و فعالیتهای روزمره زندگی، اختلاف معنی داری وجود نداشت (P>0.05).
نتیجه گیری: استفاده از آنتی بیوتیک پروفیلاکتیک به طور معمول جهت جلوگیری از پیدایش تب، خونریزی، عفونت، درد بعد از عمل، برگشت سریع به زندگی عادی و رژیم غذایی معمولی و روند ترمیم زخم توصیه نمی شود.
 
متن کامل [PDF 187 kb]   (1926 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: گوش و حلق و بيني
دریافت: ۱۳۸۵/۶/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb