جستجو در مقالات منتشر شده


1 نتیجه برای خسروی بیژائم

سعیده خسروی بیژائم، فهیمه نیک رفتار، مجید شایسته، حمید آزادمهر، صدیقه رمضانی، قاسمی، حسین حاتمی کیا،
دوره 29، شماره 4 - ( زمستان 1401 )
چکیده

زمینه و هدف: امروزه با‌‌توجه به تغییر سبک‌زندگی و گذار اپیدمیولوژیک،‌ بیماری‌های غیرواگیر همچون فشارخون‌ بالا و عوامل‌خطر مربوط به آن به یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سلامت تبدیل شده‌اند. ‌لذا این مطالعه با‌ هدف بررسی شیوع فشارخون بالا و عوامل‌ خطر مرتبط با آن در جنوب‌شرقی ایران در سال‌های 1395 و 1400 انجام ‌شد.
روش تحقیق: در‌ این مطالعه توصیفی که بخشی از طرح ملی استپس وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بود، بزرگسالان بالای 18‌سال مقیم در استان خراسان‌جنوبی که دارای معیارهای ورود به مطالعه بودند،‌ به‌روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چند‌مرحله‌ای طبقه‌بندی‌شده انتخاب شدند. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه پیمایش ملی عوامل‌خطر بیماری‌های غیرواگیر (اطلاعات بوم‌شناسی،‌ سنجش‌های رفتاری،‌ جسمانی و بیولوژیک) زیر‌نظر نویسندگان حوزه معاونت بهداشتی دانشگاه توسط تیم پرسشگری جمع‌آوری شد و با استفاده آمار توصیفی و تحلیلی (آزمون کای اسکوئر) در نرم افزار SPSS نسخه 16 تحلیل شد.
یافته‌ها: شیوع فشارخون بالا در سال 1395،‌4/25درصد بود و در‌ سال 1400 به 4/36درصد افزایش یافت.‌ با این‌که درصد آگاهی بیماران افزایش یافته؛ اما درصد پوشش دریافت‌ مؤثر درمان از 8/39 درصد به 4/27 درصد کاهش یافته است.‌ شیوع عوامل‌خطر رفتاری در سال 1400 نسبت به سال 1395 کاهش و شیوع عوامل‌خطر جسمانی‌ (به‌جز اضافه‌وزن)‌ افزایش داشته‌است. درصد‌استفاده‌ از نمک‌پاش کاهش‌ یافته اما همچنان از میانگین کشوری بالاتر است و مصرف مناسب میوه و سبزیجات از میانگین کشوری کمتر است.
نتیجه‌گیری: ‌شیوع فشارخون بالا در استان خراسان‌جنوبی در نتیجه افزایش تدریجی عوامل‌خطر جسمانی و عدم رعایت رژیم‌غذایی سالم در‌حال افزایش است. براین‌اساس اتخاذ سیاست‌ها و مداخلات پیشگیرانه با‌توجه به عوامل‌خطر شایع و تأکید بر پیگیری درمان ضروری به‌نظر می‌رسد.


صفحه 1 از 1     

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Journal of Birjand University of Medical Sciences

Designed & Developed by : Yektaweb