دوره 17، شماره 4 - ( زمستان 1389 )                   جلد 17 شماره 4 صفحات 257-264 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار گروه جراحی، بیمارستان امام رضا(ع)، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، ایران ، ghodrat.naseh@yahoo.com
2- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، ایران
3- دانشکده داروسازی، دانشگاه بهاراتی، هند
4- دانشگاه پونا، هند
چکیده:   (17198 مشاهده)

  زمینه و هدف: استفاده از داروهای آنتی‏بیوتیکی با مشکلاتی نظیر عوارض جانبی ناخواسته و مقاومت دارویی همراه است. گیاهان می‏توانند به عنوان یک جانشین مناسب در نظر گرفته شوند؛ زیرا ممکن است دارای عوارض جانبی کمتری باشند. انار و کدو قلیانی ( Bottle Gourd ) از میوه‏هایی هستند که به سهولت در بسیاری از مناطق یافت می‏شوند. مطالعه حاضر با هدف تعیین اثر ضدّ باکتریایی آنها انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه تجربی عصاره پودری میوه کامل انار و کدو قلیانی و آب‌میوه بدون پوست آنها به منظور بررسی اثرات ضدّ باکتریایی تهیه و با استفاده از روش دیسک پلیت بر علیه شش‌گونۀ مختلف باکتری، شامل سالمونلا تیفی، اشریشیا کلی، کلبسیلا پنومونیه، باسیلوس سرئوس، باسیلوس سوبتیلیس و شیگلا دیسانتری انجام شد. با افزودن نمونه‏ها و تتراسیکلین (به عنوان مرجع) در محیط کشت حاوی باکتری، میزان هاله عدم رشد اندازه‏گیری شد (حداقل 3 بار برای هر نمونه). برای مقایسه بین گروه‏ها از آزمون‏های آنالیز واریانس و توکی در سطح معنی‏داری 05/0 >p استفاده گردید.

  یافته‌ها: عصاره پودری انار با مقدار 250 میکروگرم در دیسک توانست جلوی رشد باکتری‏های مورد مطالعه به جز باسیلوس سوبتیلیس را به طور خفیف بگیرد، آب‌میوه انار و کدو قلیانی و عصاره پودری کدو قلیانی فعالیت ضدّ باکتریایی نشان ندادند .

  نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد که عصاره پودری کامل انار دارای فعالیت ضدّ باکتریایی خفیفی است که می‏تواند ناشی از مقادیر بیشتر اجزای پلی‏فنولیک آن در مقایسه با کدو قلیانی باشد.

متن کامل [PDF 257 kb]   (3674 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: طب سنتي و طب مكمل
دریافت: 1390/2/26 | پذیرش: 1394/12/20 | انتشار الکترونیک: 1394/12/20