دوره 17، شماره 3 - ( پاییز 1389 )                   جلد 17 شماره 3 صفحات 189-197 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار گروه گوش و حلق و بینی، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بابل، بابل، ایران ، kia_ko13358@yahoo.com
چکیده:   (37126 مشاهده)
زمینه و هدف: سرومن گوش ترکیبی از ترشحات غدد مختلفی است که در بررسی‎های مختلف، اثرات متناقضی برای آن ذکر شده است. از طرفی دیگر، نظر به وجود تناقضاتی در مورد اثرات ضد قارچی سرومن و عدم انجام مطالعه‎ای در مورد اثر ضد قارچی سرومن گوش در ایران، تحقیق حاضر برای مشخص کردن اثرات ضد قارچی سرومن گوش افراد سالم مراجعه کننده به بیمارستان شهید بهشتی بابل انجام پذیرفت.
روش‌ تحقیق: در این مطالعه تجربی- آزمایشگاهی، اثر 30 نمونه سرومن گوش افراد مراجعه کننده به کلینیک گوش و حلق و بینی بیمارستان شهید بهشتی بابل، به روش میکرودایلوشن مورد بررسی قرار گرفت. آزمایش روی رشد چهار قارچ آسپرژیلوس فومیگاتوس، آسپرژیلوس نیجر، کاندیدا آلبیکانس (سوش بالینی) و کاندیدا آلبیکانس استاندارد (5027PTCC) با استفاده از محلول 10 درصد سرومن در بافر گلیسرول در میکروپلیت الیزا به همراه کنترل‎های مثبت و منفی به صورت دوتایی انجام شد. در ادامه حداقل غلظت مهار کامل و یا 90 درصد و 50 درصد به دست آمد.
یافته‌ها: محدوده سنی افراد شرکت کننده، بین 2 تا 85 سال بود. در این روش 83/70 درصد نمونه‎های مورد آزمایش، اثرات ضد قارچی از خود بروز دادند (50MIC) که بیشترین اثر بر روی آسپرژیلوس فومیگاتوس و نیجر (هر کدام با 26 نمونه) و کمترین اثر بر روی سویه کاندیدا آلبیکانس (16 نمونه) مشاهده شد (003/0 = P). اثر کشندگی سرومن روی آسپرژیلوس نیجر بیشتر از دیگر قارچ‎ها بود.
نتیجه‌گیری: نتایج به دست آمده در این بررسی نشان داد که سرومن روی قارچ‎های مورد مطالعه اثر ضد قارچی دارد.
متن کامل [PDF 1537 kb]   (1944 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: گوش و حلق و بيني
دریافت: ۱۳۸۹/۹/۸ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰