دوره 17، شماره 1 - ( بهار 1389 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 19-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مربی بالینی، گروه پرستاری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی اراک، ایران ، slmnzand@yahoo.com
چکیده:   (16322 مشاهده)

  زمینه و هدف: خونگیری مکرّر برای بررسی آزمایش‏های انعقادی در بیمارانی که تحت درمان با هپارین هستند، لازم است. استفاده از سالین‏لاک می‏تواند راهکار مفیدی برای کاهش ناراحتی خونگیری مکرّر در بیماران باشد. این مطالعه به منظور ارزیابی تأثیر خونگیری از سالین‏لاک، بر اعتبار نتیجه آزمایشات انعقادی انجام شد .

  روش تحقیق: در این مطالعه مورد- شاهدی، 63 بیمار بستری در بخش قلب به صورت نمونه‏گیری در دسترس انتخاب شدند. نمونه گرفته‌شده از سالین‏لاک در گروه مورد و نمونه خون از ورید دست مقابل در گروه شاهد بررسی شد. به منظور خونگیری از سالین‏لاک، یک تورنیکت در بالای سالین‏لاک بسته می‏شد و پس از دور ریختن نیم میلی ‏ لیتر از خون موجود در فضای مرده سالین‏لاک، مقدار 5 میلی ‏ لیتر خون جهت آزمایشات انعقادی گرفته می‏شد. همزمان از ورید دست مقابل به همان مقدار، خون به روش معمول به عنوان شاهد گرفته می‏شد. داده‏ها با استفاده از نرم‎افزار SPSS (ویرایش 5/11) و آزمون تی زوجی تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: از میان افراد مورد مطالعه، 96/53% مذکر بودند که شایعترین علت بستری، آنژین ناپایدار (03/46%) بود. نتایج آزمایشات، تفاوت آماری معنی ‏ داری بین مقادیر انعقادی خون گرفته شده از سالین ‏ لاک و خونگیری وریدی نشان نداد (05/0

  نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج پژوهش حاضر، نمونه‏گیری از کاتتر وریدی سالین ‏ لاک، روش مناسب و قابل اعتمادی جهت انجام آزمایشات انعقادی است و می‏تواند جایگزین مناسبی برای روش‏ خونگیری معمولی در افرادی که نیازمند خونگیری مکرّر هستند، باشد.

  

  * این مقاله، بخشی از نتایج یک طرح تحقیقاتی است که سایر نتایج آن در مقالات زیر منتشر شده است:

  1- رضایی ک، زند س، کوهستانی ح ر، باغچقی ن. مقایسه نتایج آزمایشات بیوشیمیایی خون گرفته شده از سالین لاک و خون‌گیری وریدی به دنبال تزریق متناوب دارو و مایعات وریدی. فصلنامه ره آورد دانش، مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک. 1388؛ 12(1): 49-56.

  2- کوهستانی ح ر، رضایی ک، زند س، باغچقی ن. مقایسه پارامترهای هماتولوژیک در خون گیری با شیوه معمول و خون گیری از سالین لاک. فیض، فصلنامه علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی کاشان. 1388؛ 13(1): 25-30.

متن کامل [PDF 184 kb]   (2616 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: خون
دریافت: ۱۳۸۸/۱۲/۲۶ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰