دوره 17، شماره 1 - ( بهار 1389 )                   جلد 17 شماره 1 صفحات 50-58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری تخصصی، گروه آموزش بهداشت، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران
2- دانشیار، گروه آموزش بهداشت، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه تربیت مدرس، تهران، ایران ، niknamis@modares.ac.ir
چکیده:   (14982 مشاهده)

  زمینه و هدف: سرطان پستان یکی از شایع‏ترین بدخیمی‏های زنان و از علل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان در سراسر دنیا به حساب می‏آید. ماموگرافی به عنوان دقیق‏ترین ابزار تشخیص زودرس، می‏تواند میزان مرگ و میر این بیماری را کاهش دهد. مطالعه حاضر با هدف تعیین تأثیر آموزش بر پایه الگوی رفتار برنامه‏ریزی شده برای ارتقای رفتار ماموگرافی در زنان شاغل 35 سال به بالا انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه نیمه تجربی، تأثیر یک برنامه آموزشی با هدف اصلاح عوامل نگرشی مرتبط با تشخیص زودرس سرطان پستان در زنان شاغل (220 نفر) در کارخانه‏های دارویی شهر تهران ارزیابی گردید. داده‌ها با استفاده از پرسشنامه جمع‏آوری و با نرم‏افزار آماری SPSS (ویرایش 5/11) و آزمون‏های آماری ناپارامتری (کای‏دو، مک‏نمار، ویلکاکسون و من‏ویتنی) در سطح معنی‏داری 05/0>P مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند .

  یافته‌ها: پس از مداخله آموزشی میانگین امتیازات آگاهی، نگرش، هنجارهای انتزاعی، درک کنترل رفتار، قصد و عملکرد نسبت به ماموگرافی در گروه مورد به صورت معنی‏داری افزایش پیدا کرد ؛ این تغییرات در گروه شاهد معنی‏دار نبود .

  نتیجه‌گیری: بر اساس این مطالعه، الگوی رفتار برنامه‏ریزی شده تأثیر قابل قبولی بر ارتقای رفتار ماموگرافی دارد. پیشنهاد می‏شود جهت ارتقای انجام ماموگرافی از این الگو استفاده شود .

متن کامل [PDF 199 kb]   (2217 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: آموزش بهداشت
دریافت: ۱۳۸۸/۱۱/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰