دوره 16، شماره 3 - ( پاييز 1388 )                   جلد 16 شماره 3 صفحات 16-20 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- فوق تخصص جراحی پلاستیک، دانشیار گروه آموزشی جراحی، دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، esmail_hassanpour@yahoo.com
چکیده:   (14787 مشاهده)

  زمینه و هدف: بریدگی‏ها از شایعترین موارد اورژانس‏های دست هستند که به علل مختلف از قبیل آسیب‏های حین کار، ورزش، خودزنی و ... ایجاد می‏شوند. آسیب‏های تاندونی از موارد شایع آسیب‏های دست محسوب می‌شوند. معاینات دقیق پیش از جراحی می‏تواند خطاهای تشخیصی را کاهش دهند. این تحقیق با هدف ارزیابی دقت معاینات پیش از جراحی در آسیب‏های ناحیه 4 و 5 فلکسورهای دست انجام شد.

  روش تحقیق: این مطالعه توصیفی- ‏مقطعی، به صورت مقایسه معاینه پیش از جراحی و یافته‏های حین جراحی بر روی 61 مراجعه‏کننده به اورژانس جراحی دست بیمارستان 15 خرداد، توسط تیم فوق تخصصی جراحی پلاستیک انجام شد. اطلاعات لازم با استفاده از تکمیل فرم‏های اطلاعاتی پیش و پس از جراحی جمع‏آوری شد. کلیه جراحات دست که در ناحیه 4 و 5 بودند، مورد مطالعه قرار گرفتند و کودکان زیر سه سال و افرادی که قادر به همکاری نبودند یا سابقه جراحی قبلی در این نواحی داشتند، از مطالعه حذف شدند. میزان حساسیت، ویژگی، ارزش اخباری مثبت و منفی با استفاده از نرم‏افزار SPSS مورد بررسی قرار گرفت.

  یافته‌ها: صحت یافته‏های معاینه پیش از جراحی در کلّ تاندون‏ها 52/88% بود. این میزان در فلکسور عمقی انگشت (72/96%) بیشتر از فلکسور سطحی (27/78%) بود. میزان ویژگی معاینه پیش از جراحی در کل تاندون‏ها (%99/50) بیشتر از حساسیت معاینه (63/57%) بود. حساسیت معاینه در مورد فلکسور سطحی 69/40% و برای فلکسور عمقی 75/82% به دست آمد. ویژگی معاینات فلکسورهای سطحی و عمقی به ترتیب 73/98% و 100% بود.

نتیجه‌گیری: معاینات پیش از جراحی در ارزیابی آسیب‏های ناحیه 4 و 5 فلکسوری دست باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد و جراحان می‏بایست آستانه پایین‏تری برای جراحی اکتشافی در این بیماران داشته باشند. در مواردی که یافته مثبتی مبنی بر ضایعه تاندونی وجود دارد، انجام جراحی اکتشافی ناحیه توصیه می‏شود.
متن کامل [PDF 239 kb]   (1724 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: جراحي عمومي
دریافت: ۱۳۸۸/۷/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰