دوره 16، شماره 2 - ( تابستان 1388 )                   جلد 16 شماره 2 صفحات 54-60 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- پزشک عمومی، مرکز توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان علی بن ای طالب(ع)، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان ، b_narouie@yahoo.com
چکیده:   (12440 مشاهده)

  زمینه و هدف: تشخیص مننژیت سلی به علت علائم بالینی متفاوتی که همخوانی با دیگر بیماری‏های سیستم اعصاب مرکزی دارد، مشکل می‏باشد. شروع درمان ضدّ سل اغلب به علت عدم وجود تست‏های آزمایشگاهی در دسترس و دقیق به تأخیر می‏افتد. مطالعه حاضر با هدف مقایسه غلظت آدنوزین‏دآمیناز (ADA) ، در تشخیص مننژیت سلی از غیر سلی و تعیین نقطه برش (Cut off Point) آدنوزین‏دآمیناز در مایع مغزی ‏نخاعی (CSF) بیماران مبتلا به مننژیت سلی انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه توصیفی- تحلیلی، 42 بیمار مبتلا به مننژیت (21 مورد مننژیت سلی و 21 مورد مننژیت غیر سلی) بستری در بیمارستان‏های بوعلی، خاتم‏الانبیا (ص) و علی‏ابن ابیطالب (ع) زاهدان در سال 1386 انتخاب شدند. از هر یک از بیماران 5 سی‏سی مایع مغزی‏نخاعی جهت بررسی سلول، قند، پروتئین، اسمیر و انجام کشت از نظر مایکوباکتریوم توبرکلوزیس، اسمیر و کشت باکتری و نیز سنجش سطح آدنوزین‏دآمیناز، گرفته‏ شد و به آزمایشگاه ارسال گردید. سطح آدنوزین‏دآمیناز مایع مغزی ‏نخاعی در دو گروه مقایسه شد؛ سپس منحنی ROC برای تعیین نقطه برش مناسب رسم گردید.

  یافته‌ها: در مجموع 21 بیمار مبتلا به مننژیت سلی، شامل 17 مرد (81% موارد) و 4 زن (19% موارد) و 21 بیمار مبتلا به مننژیت غیرسلی شامل 14 مرد (66% موارد) و 7 زن (34% موارد) مورد مطالعه قرار گرفتند. میانگین آدنوزین‏دآمیناز مایع مغزی ‎ نخاعی به طور کاملاً معنی‏داری بین دو گروه متفاوت بود (0001/0= P ). نقطه برش مناسب برای تشخیص مننژیت سلی U/L 5/10 به دست آمد. حساسیت و اختصاصیت در این سطح به ترتیب 95/80% و 71/85% بود.

  نتیجه‌گیری: سطح آدنوزین‏دآمیناز مایع مغزی ‏نخاعی، در بیماران مننژیت سلی با استفاده از نقطه برش U/L 5/10 ، در تشخیص مننژیت سلی در استان سیستان و بلوچستان می‏تواند مفید باشد.

متن کامل [PDF 292 kb]   (1920 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: نورولوژي
دریافت: ۱۳۸۸/۶/۷ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰