دوره 28، شماره 2 - ( تابستان 1400 )                   جلد 28 شماره 2 صفحات 138-129 | برگشت به فهرست نسخه ها

Research code: 1049
Ethics code: IR.ARUMS.REC.1397.266


XML English Abstract Print


1- گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران
2- گروه فیزیولوژی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه محقق اردبیلی، اردبیل، ایران ، m_siahkohian@uma.ac.ir
چکیده:   (637 مشاهده)
زمینه و هدف: سبک زندگی کم­تحرکی افراد مبتلا به سندروم متابولیک خطر تهدیدکننده سلامتی این افراد می­ باشد. در این پژوهش برآنیم تا اثرات فعالیت ورزشی هوازی با شدت 65 درصد حداکثر اکسیژن مصرفی بر تغییرپذیری ضربان قلب و سطوح نیتریک اکساید عروقی در مردان میانسال مبتلا به سندروم متابولیک را بررسی نماییم.
روش تحقیق: 30 نفر از مردان میانسال مبتلا به سندروم متابولیک به صورت تصادفی در دو گروه کنترل و تمرین هوازی تقسیم شدند. در دوره پیش­ آزمون و پس ­آزمون مقادیر شاخص ­های خطر متابولیک، تغییرپذیری ضربان قلب و نیتریک اکساید در هر دو گروه سنجیده شد. گروه تمرین هوازی به مدت هشت هفته تمرین هوازی با شدت 65 درصد حداکثر اکسیژن مصرفی را دریافت نمودند. جهت تجزیه و تحلیل داده­ ها از آزمون­ های تی زوجی و مستقل استفاده شد.
یافته‌ها: سطوح قند خون ناشتا، تری­گلیسرید، امتیاز Z متابولیک، انحراف معیار اینتروال­ های نرمال، ریشه توان دوم تفاوت­های میانگین مربعات اینتروال­ های موج R نسبت به موج R بعدی، امواج با فرکانس خیلی پایین، امواج با فرکانس بالا و نیتریک اکساید عروقی در گروه تمرین هوازی نسبت به گروه کنترل و دوره پیش ­آزمون تفاوت معنی­داری را نشان دادند. سطوح کلسترول تام و لیپوپروتئین کم چگال نسبت به گروه کنترل و مقادیر امواج با فرکانس پایین و نسبت امواج با فرکانس پایین به بالا نسبت به دوره پیش ­آزمون تفاوت معنی­داری را در گروه تمرین هوازی نشان دادند  (0/09=P). لیپوپروتئین پرچگال و فشار خون با وجود تغییرات اندک تفاوت معنی­ داری را در گروه تمرین هوازی نسبت به گروه کنترل و پیش­ آزمون نداشت.
نتیجه‌گیری: اجرای منظم فعالیت ورزشی هوازی با شدت متوسط می­تواند به عنوان یک پروتکل تمرینی مناسب جهت بهبود عملکرد قلبی عروقی برای مردان مبتلا به سندروم متابولیک به کار گرفته شود.
متن کامل [PDF 542 kb]   (282 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (132 مشاهده)  
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: فیزیولوژی ورزشی
دریافت: 1399/8/11 | پذیرش: 1399/12/24 | انتشار الکترونیک پیش از انتشار نهایی: 1400/3/9 | انتشار الکترونیک: 1400/3/30

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.