دوره 25، شماره 3 - ( پاییز 1397 )                   جلد 25 شماره 3 صفحات 203-212 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی، گروه پژوهشی فتودینامیک، جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، تهران، ایران. ، biochem.kh@gmail.com
2- مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی، گروه پژوهشی لیزر در پزشکی، جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
3- مرکز تحقیقات لیزر در پزشکی، گروه پژوهشی فتودینامیک، جهاد دانشگاهی واحد علوم پزشکی تهران، تهران، ایران.
4- گروه بیوشیمی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران.
چکیده:   (3378 مشاهده)
زمینه و هدف: ترکیبات فنولی، دسته مهمی از آنتی‌اکسیدان‌ها را تشکیل می‌دهد که دارای فعالیت‌های بیولوژیکی مهمی مانند: اثرات ضدّ سرطانی، ضدّ قارچی، ضدّ باکتریایی و ضدّ ویروسی هستند. در این مطالعه، اثر ضدّ سرطانی ترکیبات فنولی، گالیک‌اسید و پاراکوماریک‌اسید بر سلول‌های سرطانی سینه رده MDA-MB-231 بررسی شد.
روش تحقیق: در این مطالعه تجربی سلول‌های سرطانی سینه انسانی رده MDA-MB-231 (104 سلول) به‌مدت 24ساعت با کوماریک‌اسید و گالیک‌اسید در غلظت‌های مختلف (0، 10، 25، 50 و 100 میکروگرم در میلی‌لیتر) تحت تیمار قرار گرفتند. بقای سلول‌ها با استفاده از تست MTT و میکروسکوپ اینورت نوری بررسی شد.
یافته‌ها: بقای سلولی در غلظت 100میکروگرم بر میلی‌لیتر از گالیک‌اسید و پاراکوماریک اسید به‌ترتیب حدود 16درصد و 83درصد می‌باشد. نتایج بررسی مورفولوژی با استفاده از میکروسکوپ اینورت نوری، یافته‌های حاصل از MTT را تأیید نمود.
نتیجه‌گیری: اثر بازدارنده گالیک‌اسید نسبت به کوماریک‌اسید در غلظت مشابه در سلول‌های سرطانی سینه MDA-MB-231 به‌عنوان یک مدل از سلول‌های سرطانی انسانی، بیشتر می‌باشد. طبق بررسی انجام‌شده، این اثر می‌تواند مربوط به تفاوت در تعداد گروه‌های هیدروکسیلی بر روی این ترکیبات باشد.
متن کامل [PDF 654 kb]   (429 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (387 مشاهده)  
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: فارماکولوژی- گیاهان دارویی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۵