دوره 25، شماره 3 - ( پاییز 1397 )                   جلد 25 شماره 3 صفحات 193-202 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه آموزشی زیست‌شناسی، واحد شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی،شیراز، ایران.
2- گروه آموزشی زیست‌شناسی، واحد شیراز، دانشگاه آزاد اسلامی،شیراز، ایران. ، ebrahim.hossini@yahoo.com
چکیده:   (3155 مشاهده)
زمینه و هدف: ژل گیاه آلوئه‌ورا با داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی قوی، در درمان بسیاری از اختلالات کلیوی استفاده می‌گردد. این مطالعه با هدف بررسی اثر عصاره الکلی ژل آلوئه‌ورا بر میزان سرمی اوره، اسید اوریک، کراتینین و ساختار بافتی کلیه موش‌های صحرایی که به‌وسیله اتیدیوم بروماید (EB) به بیماری مولتیپل‌اسکلروزیس (MS) مبتلا شدند، انجام گردید.
روش تحقیق: این مطالعه تجربی بر روی 48 سر موش صحرایی ماده انجام گرفت که به 6 گروه 8 تایی شامل: گروه‌های کنترل، شاهد (تیمار درون‌بطنی با سالین)، یک گروه تجربی تحت تیمار با 14میکرولیتر محلول EB به ناحیه بطن‌های جانبی به‌همراه نرمال‌سالین به‌صورت گاواژ و 3گروه تجربی دریافت‌کننده دوزهای 300، 600 و 1200 میلی گرم/کیلوگرم عصاره الکلی ژل آلوئه‌ورا (JA) به‌صورت گاواژ به‌همراه داروی EB به صورت درون‌بطنی، تقسیم شدند، انجام گرفت. در این مطالعه، تجویز JA برای مدت 35 روز انجام گرفت. در پایان پس از خون گیری از قلب حیوانات میزان سرمی اوره، اسیداوریک و کراتینین اندازه‌گیری شد و با تهیه مقاطع، ساختار بافتی کلیه‌های موش‌ها بر اساس اندازه‌گیری‌های هیستولوژیک مورد بررسی قرار گرفت. در نهایت داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS (ویرایش 20) و با کمک آزمون‌های ANOVA و دانکن، در سطح 05/0P< تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که EB باعث افزایش معنی‌دار میزان سرمی اوره، اسیداوریک، کراتینین و کاهش قطر بخش‌های مدولا، گلومرول، جسمک کلیوی و افزایش قطر لوله‌های خمیده دور و نزدیک شد (05/0P). همچنین تیمار با دوز حداکثر JA باعث کاهش معنی‌دار میزان سرمی اوره، اسیداوریک و کراتینین و افزایش قطر بخش‌های مدولا، گلومرول، جسمک کلیوی و کاهش قطر لوله‌های خمیده دور و نزدیک نسبت به گروه EB به‌تنهایی گردید (05/0P).
نتیجه‌گیری: ژل آلوئه‌ورا به‌صورت وابسته به دوز می‌تواند باعث کاهش میزان اوره، اسیداوریک،کراتینین و اصلاح ساختار بافتی کلیه‌ها در حیوانات مبتلا به بیماری MS می‌شود.
متن کامل [PDF 310 kb]   (355 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (331 مشاهده)  
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: فیزیولوژی- کلیه
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۵/۲۷ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۵