دوره 25، شماره 3 - ( پاییز 1397 )                   جلد 25 شماره 3 صفحات 255-262 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثّر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران.
2- گروه مهندسی بهداشت محیط، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران.
3- مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثّر بر سلامت، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران. ، habibe.momeni@gmail.com
چکیده:   (2149 مشاهده)
زمینه و هدف: از بین پسماندهای پزشکی، پسماندهای دندانپزشکی دارای تنوع به‌نسبت زیادی است و به‌علت وجود عوامل خطرناک، سمّی و بیماری‌زا، این پسماندها از اهمیت بالایی برخوردار هستند. این مطالعه با هدف بررسی و آنالیز کمّیت پسماندهای تولیدی در مطبهای دندانپرشکی شهر بیرجند انجام شد.
روش تحقیق: در این مطالعه توصیفی-مقطعی، 48 مطب دندان‌پزشکی در سطح شهر بیرجند مورد مطالعه قرار گرفتند. نمونه‌برداری توسط کارشناسان بهداشت محیط، در سه روز کاری متوالی (دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه) از هر مرکز صورت گرفت. نمونه‌ها به‌صورت دستی به پنج دسته شبه‌خانگی، عفونی، شیمیایی و دارویی، سمی و نوک‌تیز و برنده تفکیک شد و با استفاده از ترازوی آزمایشگاهی توزین گردبد. اطلاعات به‌صورت درصد وزنی بیان شدند.
یافته‌ها: بر اساس نتایج، میزان کل پسماندهای تولیدی در مطب‌های دندانپزشکی شهر بیرجند 02/7848 کیلوگرم در سال بود. سهم تولید پسماندهای شبه‌خانگی، عفونی، شیمیایی و دارویی، نوک‌تیز و برنده و سمی به‌ترتیب برابر با: 3/54درصد، 7/29درصد، 8/11درصد، 9/3درصد و 11/0درصد بود. سرانه تولید زباله به‌ازای هر نفر در روز 48/62 گرم بود.
نتیجه‌گیری: با توجه به حجم بالای زباله‌های داندانپزشکی به‌ویژه مواد عفونی و خطرناک، ضرورت جداسازی و بازیافت در داخل مطب آشکار می‌باشد.
متن کامل [PDF 250 kb]   (461 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (306 مشاهده)  
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: بهداشت محيط
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۲۲ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۷/۷/۱۵