دوره 25، شماره 2 - ( تابستان 1397 )                   جلد 25 شماره 2 صفحات 152-159 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دستیار، کمیته تحقیقات دانشجویی، گروه اطفال، بیمارستان ولی عصر (عج)، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران.
2- دانشیار ،مرکز تحقیقات بیماریهای قلب و عروق، گروه قلب گروه اطفال، بیمارستان ولی عصر (عج)، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران.
3- استاد، مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجند، ایران. ، mh_namaie@hotmail.com
چکیده:   (2274 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از بیماریهای مهم و شایع در دنیا، بیماریهای دستگاه گوارش است که یکی از مهمترین علتهای آن، عفونت هلیکوباکترپیلوری است. با توجه به اهمیت این باکتری و شیوع متفاوت آن در مناطق مختلف کشور، این مطالعه با هدف تعیین شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری در کودکان بدون علامت 9-15 سال شهر بیرجند و عوامل مرتبط با آن در سال 1395 انجام شد.
روش تحقیق:  این مطالعه توصیفی- مقطعی، بر روی 332 نفر از کودکان 9-15 سال مدارس شهر بیرجند در سال 1395 که معیارهای ورود به مطالعه را دارا بودند و به‌روش نمونهگیری چندمرحلهای انتخاب شدند، انجام شد. فرم مشخصات دموگرافیک شامل: سن، جنس، طول مدت تغذیه با شیر مادر، تعداد افراد خانواده، تعداد روزهای مصرف ماست در هفته برای کودکان تکمیل گردید. برای بررسی عفونت هلیکوباکترپیلوری، از روش سنجش میزان آنتیژن هیلکوباکترپیلوری در مدفوع استفاده شد. دادهها با استفاده از نرمافزار آماری SPSS  (ویرایش 15) و با کمک آزمونهای آماری خی‌دو و تست دقیق فیشر، تجزیه و تحلیل شدند.
یافته‌ها: از 332 کودک، 59نفر (8/17%) مبتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری بودند. نتایج نشان داد بین جنس و مدت دوره شیردهی با ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری رابطه معنی‌داری وجود نداشت( 0/05 p>)؛ ولی با افزایش سن و تعداد اعضای خانواده، ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری افزایش معنی‌داری داشت (0/05P<). بین تعداد وعده‌های مصرف ماست در هفته و ابتلا به عفونت هلیکوباکترپیلوری، ارتباط معنی‌داری یافت شد (0/02=P).
نتیجه‌گیری: باتوجه به شیوع عفونت هلیکوباکترپیلوری و فراوانی کمتر در مصرف کنندگان لبنیات لازم است آموزشهای لازم به خانواده ها صورت گیرد.
 
متن کامل [PDF 394 kb]   (384 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (1 مشاهده)  
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: ميكروب شناسي
دریافت: ۱۳۹۶/۵/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۹