دوره 24، شماره 1 - ( بهار 1396 )                   جلد 24 شماره 1 صفحات 63-72 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- فوق تخصص گوارش دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجـند، ایـران.
2- دانشجوی دستبار تخصصی بیماریهای داخلی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجـند، ایـران. ، shima.heydari_b83@yahoo.com
3- گروه رادیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی بیرجند، بیرجـند، ایـران.
چکیده:   (3738 مشاهده)

زمینه و هدف: مطالعات زیادی در زمینه اجزای مختلف سندرم متابولیک در همراهی با کبد چرب غیر الکلی و ارتباط آن با افزایش ضخامت انتیمامدیای شریان کاروتید به‌عنوان یک عامل خطر بیماری‌های قلبی انجام شده است؛ ولی در ارتباط با نقش کبد چرب غیر الکلی به‌عنوان یک عامل خطر مستقل در افزایش ضخامت انتیمامدیای شریان کاروتید، مطالعات کمی انجام شده است. هدف از انجام این مطالعه، ارزیابی اثر کبد چرب غیر الکلی بر روی ضخامت انتیمامدیای شریان کاروتید به‌عنوان یک عامل خطر آترواسکلروز بود.

روش تحقیق: در این مطالعه مورد- شاهدی، ضخامت انتیمامدیای کاروتید راست و چپ در 105 نفر با پروب  MHz7-5 اندازه گیری شد.. افراد مورد مطالعه، در سه گروه 35 نفری شامل دو گروه بیماران دارای درجه خفیف تا شدید کبد چرب غیر الکلی با و بدون عوامل خطر قلبی و یک گروه شاهد قرار گرفتند. داده‌ها با استفاده از آزمون‌های ANOVA و تست‌توکی، با استفاده از نرم‌افزار SPSS (ویرایش 22) تجزیه و تحلیل گردید.

یافته‌ها: طبق نتایج به‌دست‌آمده، میانگین ضخامت لایه انتیمامدیا راست در گروه شاهد ۰۵/۰±۰۹/۰، در گروه کبد چرب با عامل خطر 75/0±22/0و در گروه کبد چرب بدون عامل خطر 80/0±26/0 و میانگین ضخامت لایه انتیمامدیا چپ در گروه شاهد 52/0±13/0، در گروه کبد چرب با عامل خطر 80/0±18/0 و در گروه کبد چرب بدون عامل خطر 82/0±26/0 بود. طبق این یافته‌ها، میانگین ضخامت لایه انتیمامدیا راست و چپ در افراد گروه شاهد با افراد گروه کبد چرب با عامل خطر و بدون عامل خطر در سطح 01/0P< اختلاف معنی‌داری داشت.

نتیجه‌گیری: بیماری کبد چرب می‌تواند در افزایش ضخامت لایه انتیمامدیای شریان کاروتید به‌عنوان یک شاخص آترواسکلروز نقش داشته باشد. این مسأله حتی در درجات خفیف کبد چرب نیز قابل مشاهده است.

متن کامل [PDF 332 kb]   (582 دریافت) |   |   متن کامل (HTML)  (459 مشاهده)  
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: داخلي
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۲۴ | پذیرش: ۱۳۹۵/۶/۶ | انتشار: ۱۳۹۶/۲/۳