دوره 19، شماره 3 - ( پاييز 1391 )                   جلد 19 شماره 3 صفحات 244-235 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، گروه فیزیولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران ، j_mohammadi2005@yahoo.com
2- گروه بیوشیمی، دانشکده پزشکی، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران
3- مرکز تحقیقات سلولی- مولکولی، گروه آناتومی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران
4- گروه اطفال، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، یاسوج، ایران
چکیده:   (33428 مشاهده)
زمینه و هدف: مطالعات نشان داده است که میوه لگجی دارای خواص آنتی‌اکسیدانی، کاهش‌دهنده قند خون و ضدّ درد و التهاب می‌باشد. در پژوهش حاضر، اثرات عصاره هیدروالکلی میوه لگجی روی تغییرات میزان انسولین و هیستومورفولوژی پانکراس در موش‌های صحرایی بررسی گردید. روش تحقیق: در این مطالعه تجربی، تعداد 40 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار (وزن 150- 200 گرم و سن 6 هفته)، به طور تصادفی به پنج گروه 8 تایی تقسیم گردیدند. به گروه‌های سوم، چهارم و پنجم، استرپتوزوتوسین تزریق شد و پس از 72 ساعت، به وسیله گلوکومتر میزان گلوکز خون آنان مشخص گردید. پس از 10 روز، به گروه‌های دوم، چهارم و پنجم روزانه به ترتیب: 30، 20 و 30 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن، عصاره میوه لگجی به مدت 3 هفته داده شد. در شروع و در طول دوره آزمایش، به طور هفتگی میزان گلوکز خون اندازه‌گیری گردید؛ همچنین میزان انسولین در پایان آزمایش تعیین شد. مطالعات بافتی به منظور تعیین تعداد سلول‌های β و قطر جزایر پانکراس، با استفاده از رنگ‌آمیزی هماتوکسیلین و فلوکسین (CHP یا Chromealum-hematoxylin-phloxine) انجام گردید. داده‌های گردآوری شده با استفاده از نرم‌افزار SPSS (ویرایش 13) و آزمون‌های آماری آنالیز واریانس یک‌طرفه تجزیه و تحلیل شد. یافته‏ها: کاهش معنی‌داری در میانگین تعداد سلول‌های β و قطر جزایر لانگرهانس در گروه کنترل مبتلا به دیابت نسبت به گروه کنترل شاهد مشاهده شد. بررسی‌های بافت‌شناسی نشان داد که افزایش معنی‌داری در قطر جزایر لانگرهانس، تعداد سلول‌های β و میزان انسولین در گروه درمان شده با عصاره هیدروالکلی میوه لگجی نسبت به گروه شاهد مبتلا به دیابت وجود دارد. نتیجه‏گیری: عصاره هیدروالکلی میوه لگجی احتمالاً می‌تواند در افزایش تعداد سلول‌های β و بهبود عملکرد پانکراس آسیب‌دیده مؤثر باشد.
متن کامل [PDF 429 kb]   (7795 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: فيزيولوژي
دریافت: 1390/11/28 | پذیرش: 1391/5/25 | انتشار الکترونیک: 1394/12/20

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.