دوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1390 )                   جلد 18 شماره 2 صفحات 134-144 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران ، alihashemzehi@gmail.com
2- گروه مدیریت اجرایی، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران
3- گروه مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، دانشکده مدیریت و اقتصاد، دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، تهران، ایران
4- دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ایران
چکیده:   (14497 مشاهده)

  زمینه و هدف: سنجش عملکرد به عنوان یکی از زیر نظام ‎ های مهمّ مدیریت محسوب می‏شود. در بخش بهداشت و درمان، با توجه به ضرورت بهره‏وری منابع و امکانات، ارزیابی بیمارستان ‎ ها اجتناب ‎ ناپذیر می ‎ باشد. پژوهش حاضر، با هدف تعیین عوامل مرتبط با اثربخشی نظام ‎ های سنجش عملکرد در بیمارستان ‎ های آموزشی و تلاش برای ارائه الگویی جهت بهینه‏سازی و پیش‏بینی اثربخشی انجام شد.

  روش تحقیق: در این مطالعه توصیفی که در هشت ماه نخست سال 1389 انجام شد، برای 32 بیمارستان از بیمارستان‏های آموزشی شهر تهران که به روش سرشماری انتخاب شده بودند، 60 پرسشنامه ارسال شد. متغیرهای طراحی، پیاده‏سازی و کاربرد به عنوان متغیرهای مستقل و رابطه آنها با اثربخشی (متغیر وابسته) بررسی گردید. داده ‎ ها با استفاده از نرم‏افزار SPSS (ویرایش 18) و روش ‎ های آمار توصیفی، ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون خطی در سطح معنی‏داری 05/0>P تجزیه و تحلیل شدند.

  یافته‌ها: الگوهای تعالی سازمانی، ایزو و روش امتیازی متوازن به عنوان پرکاربردترین نظام ‎ های سنجش عملکرد بودند. متغیرهای مستقل پژوهش به میزان کمی مورد توجه قرار گرفته بودند. روابط معنی‏داری میان مؤلفه ‎ ها با اثر بخشی مشاهده گردید. در همین راستا آزمون رگرسیون خطی دلالت بر اهمیت راهبرد (استراتژی)، کاربران و کاربردهای نظام سنجش عملکرد دارد.

  نتیجه‌گیری: طراحی و کاربرد به عنوان دو گام اساسی اثر بخشی نظام ‎ های سنجش عملکرد هستند؛ برنامه‏ریزی راهبردی (استراتژیک)، کاربران و چگونگی استفاده از نتایج در اثر بخشی نظام‏های سنجش عملکرد، نقش دارند.

متن کامل [PDF 440 kb]   (2118 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله اصیل پژوهشی | موضوع مقاله: آموزش پزشكي
دریافت: ۱۳۹۰/۱۱/۹ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰ | انتشار: ۱۳۹۴/۱۲/۲۰